Устойчиво развитие

За нас, устойчивото развитие и социално-отговорния бизнес не са единствено модерен PR. Израснали по време на прехода, в годините след 1989, виждахме колко несправедливо се постъпва с родителите ни. Така решихме, че ако имаме някога възможност за нещо свое, ще се опитаме поне малко да подобрим работната среда в България. Затова, още при основаването на WIRK, въведохме принципите на устойчивост и социална отговорност. От тогава до днес, без значение от сектора, в който компанията се развива, спазваме тези принципи, защото вярваме, че те не са валидни единствено за сектор IT. Да спазваш законите и да се отнасяш с уважение към служителите си, природата и обществото са базисни принципи, които трябва да се следват от всички.
Затова и не подкрепяме порочните практики прилагащи се от години в текстилния бранш в България като осигуряване на минимална заплата и плащане „в пликче“, системен извънреден труд без заплащане и лоши материално-технически бази за работа, застрашаващи живота и здравето на служителите. Не искаме да се превърнем в едни от онези инвеститори, които забогатяват на гърба на своите шивачи, технолози и конструктори. При нас всички служители се осигуряват на реалните си нетни заплати, работят в 5 дневна работна седмица, с 8 часов работен ден. В случай че се наложи да се извършва извънреден труд, същият е справедливо заплатен. Ателието ни е светло и добре климатизирано. Снабдено е с всички необходими съоръжения за извършване на производство в здравословна среда. Сами се грижим за пчелите и градината, в която то се намира, защото вярваме, че няма по-важна връзка от тази с природата.

Социални каузи отговорни към хората и природата

“Една от най-често срещаните фрази, които мултимилионерът Джон Пол ДеДжория казва в своите речи е: „Success without share is a failure“. Явно и наистина вярва нея, тъй като успешно внедрява социалните каузи в управляваното от него дружество John Paul Mitchell Systems години преди светът да заговори за sustainable management (устойчиво управление и кръгова икономика). Запознах се с дейността на дружеството, докато работих върху маркетинга на марката за България. Историите им толкова ме вдъхновиха, че завърших магистратура Sustainable Management (Управление на устойчивото икономическо развитие) и внедрих практиките на устойчивост в семейната ни компания WIRK. Затова и някак естествено стана създаването на двете линии със социална кауза – „Женска сила“ и „Златна Панделка“. Първата провокирана от моите лошите спомени за домашно насилие, което преживях с бившия ми мъж подкрепя Фондация „Асоциация Анимус“ и техните защитени домове. Втората е свързана с доброволческата ни дейност към Сдружение „Деца с Онкохематологични заболявания“, окрили първия на балканите Възстановителен център. Линиите започват с единични дизайни, като през следващите години ще се развиват в различни модели и продукти. Целта им е, освен да се подпомогнат 10% от продажбите двете неправителствени организации и да подпомагат разпространяването коректна информация за техните изключително полезни дейности. Освен двете социални каузи, поставихме началото на кампания „Нов живот на стария деним“ и заложихме на рециклиране на технологичния отпадък. Намалихме с над 50% употребата на плат за мостриране и внедрихме използването на мострите над 5 пъти, превръщайки ги от един модел в друг. Работата ни в тази посока продължава, но съм убедена, че посоката е правилната и че най-доброто тепърва предстои. ”

Мая Цветкова-Ненова
Съосновател и дизайнер

Устойчиво развитие